Grafická stránka školského časopisu
Spracovali: Mgr. Monika Prostináková Hossová, PhD., Mgr. Magdaléna Švecová, PhD., Petra Bohunická, Bronislava Danihelová
Grafická stránka a úroveň školského časopisu sú veľmi dôležité. Vhodná farebnosť, kvalitné fotografie, primeraná veľkosť a typ písma, počet stĺpcov – to všetko sa podieľa na konečnej podobe časopisu i na tom, ako ho budú vnímať naši čitatelia. Kvalitná grafická úprava je totiž dôležitá aj preto, aby sa časopis príjemne čítal a aby oň čitatelia mali záujem.
Úloha grafika
Grafik má na starosti rozloženie textov a obrázkov v periodiku, zalomenie textu do stĺpcov, podľa stabilnej vizuálnej šablóny časopisu, vytvorenie titulnej strany časopisu a pod. To všetko robí v spolupráci s redaktormi a editormi. Pracuje na počítači a používa grafické programy, ktoré mu umožňujú upravovať a zalamovať text a aj upravovať obrázky a fotografie. Grafici najčastejšie pracujú s programom Adobe InDesign a Adobe Photoshop. Bezplatný program na zalamovanie textu sa volá Scribus.
Zalamovanie
Zalamovanie textu znamená jeho „naliatie“ na novinovú stranu, resp. do grafikom vytvorenej šablóny. Táto šablóna, resp. maketa časopisu, tvorí pri každom vydaní časopisu akýsi podklad pre grafika. Na základe tohto podkladu grafik vie, na ktorej strane sa nachádzajú jednotlivé rubriky, kam má umiestniť jednotlivé texty, obrázky, fotografie či to, do koľkých stĺpcov má text zalomiť.
Stĺpec je vlastne na šírku ohraničený priestor, ktorý je vymedzený presnými mierami, V týchto stĺpcoch je umiestnený text, pričom hovoríme, že text je zalomený do stĺpcov. Z grafického hľadiska je dôležité, aby bol tento počet stĺpcov pevný, tzn. v každom čísle časopisu rovnaký. Usporiadanie textu do stĺpcov zjednodušuje nášmu mozgu čítanie.
Dôležitou súčasťou grafickej stránky časopisu, ktorá súvisí so zalamovaním, je členenie textu na odseky. V dôsledku zlého členenia na odseky môže článok čitateľa nudiť, lebo pôsobí ako kopa textu. Dôležité je preto text členiť na odseky, a to buď „odskokom“ na začiatku riadka nového odseku, pridaním medzery za odsek, alebo medzititulkami. Takéto členenie by malo sledovať obsah textu a používať odsek či medzititulok napríklad vždy pri novej myšlienke.
Dôležitou súčasťou vizuálnej stránky časopisu je aj použité písmo. Pri tvorbe školského časopisu si musíme jednoznačne určiť:
- veľkosť písma – pre titulky, text článku a iné,
- typ písma – tzv. font,
- výraznosť písma (napríklad obyčajné polotučné, tučné a kurzíva).
Keď si vyberáme, akým typom písma (fontom) bude náš časopis písaný, musíme myslieť predovšetkým na to, aby bolo písmo:
- dobre čitateľné,
- obsahovalo diakritiku (mäkčene, dĺžne),
- vhodné pre typ časopisu,
- estetické.
Používanie viacerých a rôznych typov písma v jednom časopise škodí jeho vizuálnej stránke a často pôsobí chaoticky. V prípade voľby typu písma platí, že menej je niekedy viac.
Nesmierne dôležitá je farebnosť časopisu. Farebnosťou rozumieme to, aké farby sú v časopise použité v titulkoch, na obrázkoch, ako podfarbenie textu, na označenie rubrík a pod. Pri výbere farieb titulkov, písma či obrázkov treba myslieť na to, aby sme používali farby, ktoré spolu ladia, a aby bol zabezpečený dostatočný kontrast a fotky nemizli v texte.
Okrem obrázkov z rôznych zdrojov či výtvorov žiakov sa v školskom časopise nachádzajú aj fotografie. Tvoria dôležitú súčasť školského časopisu a slúžia na sprostredkovanie svedectva z rôznych akcií či udalostí, ilustráciu situácie či ako doplnok k textu. Najčastejšie sa v školskom časopise stretneme s:
- portrétnou fotografiou – napr. pri rozhovoroch, názoroch či v editoriáli,
reportážnou fotografiou, dokumentárnou fotografiou – napr. v reportážach z rôznych akcií a udalostí, fotografia zobrazuje situácie, ktoré sa odohrávali, zachytáva skutočné momenty z udalosti a má informačnú hodnotu
Príklady dobrého a zlého zalomenia časopisu do stĺpcov:
Príklady členenia textu na odseky:
Členenie textu na odseky medzerou/odskokom na začiatku riadku
Takto sa text člení na odseky medzerou či odskokom na začiatku riadku. Tento „odskok“ u čitateľa signalizuje, že ide o nový odsek, ktorý sa venuje napr. novej informácii.
Ďalší odsek potom začína rovnako širokou medzerou, resp. „odskokom“. |
Členenie textu na odseky pridaním medzery za odsek
Ak chceme mať text stále rovnako široký, môžeme odseky urobiť aj pridaním medzery za odsek.
Medzi prvým a druhým odsekom nám tak vznikne akoby voľný riadok. Ten signalizuje ukončenie jednej myšlienky v prvom odseku a začatie novej myšlienky v nasledujúcom odseku. |
Členenie textu na odseky medzititulkom
Ďalším spôsobom rozdelenia myšlienok v texte sú medzititulky. Ide o akési nadpisy, ktoré od seba dve odseky oddeľujú.
Medzititulok Za prvým a pred druhým odsekom sa teda objaví “nadpis”, ktorý vyjadruje myšlienku opísanú v druhom odseku. |
Príklady typov písma, ktoré sú jednoduché a vhodné na použitie v školskom časopise:
Príklady typov písma, ktoré sú nevhodné na použitie v školskom časopise:
Neprehľadné písmo, ktoré nepozná všetky mäkčene – Brush Script Std
Graficky nevhodné písmo – Comic Sans Graficky nevhodné písmo, ktoré je náročné na čítanie a taktiež nepoznýýýá diakritiku. – One Stroke Script LET |
Pravidlá pre kombinovanie farieb podľa toho, ako spolu jednotlivé farby ladia (podľa interez.sk):
Príklady portrétnej fotografie:
Zdroj: pixabay.com
Príklady reportážnej fotografie:
Zdroj: pixabay.com
Príklady titulných strán časopisov:
Zdroj: https://schools.firstnews.co.uk/school-newspaper-year-competition/
Ešte si naštudujte:
- 13 zásad, jak fotit portrét. [online]. [cit. 2019-05-30]. Dostupné na internete: https://www.fotocesta.cz/blog-fotocesty/teorie-a-rady-na-foceni/153-13-zasad-jak-fotit-portret-mejte-hezci-fotky-svych-blizkych.
- JANDEN: XI. Zalamovanie textu: Odseky. [online]. [cit. 2019-05-30]. Dostupné na internete: https://www.slavonica.sk/rozne/1173631773/xi-zalamovanie-textu-odseky/.
Tromi vetami popíš, prečo je dôležité, aby bol školský časopis dobrý aj po grafickej stránke. Svoje odpovede môžeš napísať do komentárov.