Úprava obrazu a efekty
Obraz môžeme upravovať viacerými spôsobmi:
- úprava základných vlastností: veľkosť, poloha, rotácia,
- farebné korekcie,
- obrazové efekty.
Úprava základných vlastností: pod týmto pojmom sú ukryté zmeny alebo úprava veľkosti, polohy, orezania a rotácie záberu. Teda tak ako nasnímame záber, nemusí byť použitý vo finálnom strihu, ak nám to dovolí rozlíšenie, môžeme použiť len časť záberu, ktorý môžeme dokonca aj pootočiť o niekoľko stupňov.
Farebné korekcie: sem patrí akákoľvek zmena farebnosti a totality záberu. Odborne sa nazýva finálne vyladenie jednotlivých záberov a celková farebnosť filmu Grading. Slúžia na to špecializované softvéry, ale je možná aj úprava záberov len s efektmi, ktoré sú štandardne súčasťou strihových a postprodukčných softvérov. Je to v postate taká istá úprava, aká sa používa napríklad v programe Photoshop pri upravovaní fotografii. Jedným z najpoužívanejších efektov sú Levels, ktoré nám umožnia obraz zosvetliť alebo, naopak, zatmaviť, treba mať však na pamäti, že pri použití extrémnych hodnôt bude obraz veľmi degradovaný a stratí svoju výpovednú hodnotu. Avšak v niektorých prípadoch je aj takáto vlastnosť pre autora žiaduca a podporuje zámer autora. Druhým veľmi často používaným nástrojom je saturácia. V tomto prípade upravujeme farebnú nasýtenosť záberu. Pri nízkych hodnotách saturácie sa obraz stáva čiernobielym, naopak pri vysokých je obraz neprirodzene farebný. Saturáciou môžeme meniť aj farebné podanie, teda záber môže byť tónovaný do určitej farby, to sa využíva pri dosiahnutí určitej nálady záberu a podpory toho, čo je v zábere nasnímané. Napríklad ak chceme ešte viac zdôrazniť nevľúdnu zimnú atmosféru, môžeme obraz upraviť do studených modrastých farieb, naopak, ak chceme ešte viac ukázať atraktívnu pláž pri západe slnka, prifarbíme obraz do teplých oranžových farieb.
Obrazové efekty: Pod túto kategóriu zaradíme nielen tie efekty, ktoré svojim pôsobením na obraz menia jeho výslednú podobu, ale aj titulky a prechody medzi zábermi. Začneme titulkami, tie sú neoddeliteľnou súčasťou AV diela. Poznáme úvodné, záverečné, medzititulky, tie sú integrálnou súčasťou AV diela, iným typom titulkov sú tie s prekladom do iného jazyka, ako je pôvodne použitý. Úvodné a záverečné titulky môžu byť statické alebo dynamické, teda animované. Mali by obsahovať názov diela, autorov a spolupracujúce osoby s ich funkciami, názov spoločnosti alebo osoby, ktorá AV dielo vyrobila ako celok, a rok výroby. Sem zaradujeme efekty, ktoré menia vlastnosti nasnímaného obrazu, či už ho deformujú, rozmazávajú, generujú šum, umožňujú písať text do obrazu, alebo inak menia vlastnosti záberu. Ako príklad si vyberieme efekt Blur, pomocou ktorého vieme obraz rozmazať. Sila rozmazania nie je pevne daná, ale dá sa v určitej škále meniť podľa potreby. Takýto efekt vieme využiť, napríklad ak máme v obraze titulok, ale samotný obraz pod titulkom bráni jeho dobrej čitateľnosť, vtedy obraz rozmažeme pomocou efektu Blur a titulok viac vystúpi do popredia.
Ukážky, ako si vytvárať farebné korekcie vo filme si pozrite na: https://helpx.adobe.com/cy_en/premiere-pro/user-guide.html/cy_en/premiere-pro/using/color-workflows.ug.html.
Predstav si, že si natočil/a materiál z automobilových pretekov, ktorý máš zostrihať ako prezentačný materiál. Zamysli sa nad tým, ako by si ho spracoval/a:
- Ako by si pracoval/a s obrazom?
- Aké efekty by si použil/a?
Pri postprodukcii sme využili program Adobe Premiere, ktorý ponúka oveľa viac funkcionalít na úpravu a postprodukciu videa.
Na tomto webovom odkaze nájdete ďalšie videotutoriály:
https://helpx.adobe.com/sk/premiere-pro/tutorials.html
Odporúčame aj videá You Tube kanálov IndependentVFX a Video Copilot
https://www.youtube.com/user/IndependentVFX
https://www.youtube.com/user/videocopilot
Na daných linkoch ste mohli vidieť, ako sa dá pracovať s obrazom. Množstvo z týchto efektov využíva aj filmový priemysel. Uveďte niekoľko príkladov filmov, ktoré ste videli a boli v nich použité vizuálne efekty pri postprodukcii.